URZĄD GMINY BIAŁY DUNAJEC
  URZĄD GMINY BIAŁY DUNAJEC
 URZĄD GMINY BIAŁY DUNAJEC
 URZAD GMINY BIAŁY DUNAJEC

"Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (HERACLEUM SOSNOWSKI MANDEN.)"

  Projekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.)” realizowany...

Granty FIO 2014 Spotkanie informacyjne w powiecie tatrzańskim.

Granty FIO 2014 Spotkanie informacyjne w powiecie tatrzańskim.

    FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE - zdobądź 5000 zł na lokalną inicjatywę !   Ważna...

 • "Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (HERACLEUM SOSNOWSKI MANDEN.)"

 • Konkurs

  Konkurs "Dobre Stypendia"

 • Granty FIO 2014 Spotkanie informacyjne w powiecie tatrzańskim.

  Granty FIO 2014 Spotkanie informacyjne w powiecie tatrzańskim.

 

barszcz logoProjekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.)” realizowany jest w ramach Programu operacyjnego PL 02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - OBSZAR WYSTĘPOWANIA, SZKODLIWOŚĆ, ZWALCZANIE

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Łączna powierzchnia występowania barszczu Sosnowskiego objęta projektem wynosi 134 ha. Rośliny przywiezione do Polski osiągają 4 m. Dojrzała roślina zajmuje powierzchnię do 4 m2, powodując zanikanie roślinności endemicznej stanowiącej element rodzimej bioróżnorodności. Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń od I do III stopnia. Trudnościami w zwalczaniu tej rośliny jest jej wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na wiele herbicydów oraz potrzeba wielokrotnego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania.  Jedna roślina wytwarza przeciętnie rocznie 20 000 szt. nasion. W wielu przypadkach liczba ta jest dwukrotnie większa. Nasiona te zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu  barszczu na danym terenie, działania eliminujące tą roślinę muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat. Każde dopuszczenie do wydania i rozsiewania nasion w okresie zwalczania na danym terenie wydłuża okres eliminacji o następne 5 lat!

 

Czytaj więcej: "Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (HERACLEUM SOSNOWSKI MANDEN.)"

 

FIO

 

FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE - zdobądź 5000 zł na lokalną inicjatywę !

 

Ważna informacja dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z województwa Małopolskiego.

 

 • Działasz w młodej organizacji pozarządowej?
 • Masz swoją grupę z którą realizujesz pasje?
 • Chcesz coś zrobić dla swojej społeczności?
 • Chcesz wzmocnić swoją organizację?

 

Jeśli tak - FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE jest dla Ciebie!

 

Czytaj więcej: Granty FIO 2014 Spotkanie informacyjne w powiecie tatrzańskim.

basket

 

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu na okers wakacji przygotował kilka ciekawych propozycji (adresowanych w szczególności do dzieci i młodzieży) na spędzenie letniego wypoczynku. Wsród proponowanych bezpłatnych zajęć znajdują się m.in. warsztaty plastyczne (decupage, ceramika, malarstwo na szkle), warsztaty taneczno-muzyczne (taniec współczesny, nauka gry na fortepianie i akordeonie), sportowe (5 dniowe treningi koszykówki z Kacprem) a także spotkania świetlicowe. Gorąco zachęcamy dzieci z naszej Gminy do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Szczególy na stronie www.gokbialydunajec.pl

 

Czytaj więcej: Aktywne wakacje dla młodzieży w Gminie Biały Dunajec.

 

mamJak wynika z danych statystycznych, wciąż zbyt mało kobiet korzysta z profilaktycznych badań mammograficznych, co świadczy o niskiej świadomości społeczeństwa na temat przyczyn powstawania nowotworów oraz ich wczesnego wykrywania, jak również profilaktyki zdrowotnej.
W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonujemy badania mammograficzne przy użyciu mobilnej pracowni mammograficznej. Badania są bezpłatne.  Program badań skierowany jest do  kobiet w wieku 50-69 lat (ur.1964-1945), które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

 

 

 

Czytaj więcej: Bezpłatne Badania Mammograficzne.

 

sporGmina Biały Dunajec zaprasza na zajęcia wakacyjne w Gminnej Hali Sportowej.


Każdy wtorek i czwartek lipca.


Godzina 12- 13 Maluchy.
Godzina 13 -14 SP.
Godzina 14 - 15 Gimnazjum.

 

zw

Szanowni Pańswo,

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie w załączeniu przesyła Państwu plakat zapraszający na III Podhalańską Wystawę Zwierząt Hodowlanych, która odbędzie się w dniach 12 - 13 lipca 2014 r. w Ludźmierzu obok jezior.
W Wystawie biorą udział Hodowcy z Waszej Gminy, którzy będą prezentować swój dorobek hodowlany, jakim są konie rasy małopolskiej, śląskiej, huculskiej oraz polski koń zimnokrwisty.
Serdecznie zapraszamy.

 

Czytaj więcej: III Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Biały Dunajec 25 °C
  25.07.2014 Gmina

Przyjazny Urząd

adres

Gminy Partnerskie

 Gmina Sianów

sianow

 

Gmina Chrzypsko Wielkie

chrzypsko